Zgłaszanie szkody

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie pojazdu to usługa, która chroni naszą własność, kiedy w wyniku nieszczęśliwego wypadku, kradzieży lub działania czynników atmosferycznych ulegnie ona zniszczeniu, lub uszkodzeniu. Zanim jednak otrzymamy odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, powinniśmy zadbać, aby prawidłowo zgłosić szkodę.

W przypadku kolizji drogowej szkodę zgłasza poszkodowany do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca miał wykupione ubezpieczenie OC. Zanim to jednak uczynimy, musimy zadbać o spisanie oświadczenia. Dokument taki, który podpisuje sprawca wypadku, powinien zawierać imiona, nazwiska, adresy oraz numery telefonów wszystkich uczestników wypadku, oraz świadków zdarzenia. Muszą się w nim znaleźć też wszelkie dane pojazdów, które brały udział w wypadku. Chodzi tu głównie o numery rejestracyjne, markę i model samochodu. Oświadczenie takie musi zawierać opis całego zdarzenia, wraz ze wszystkimi okolicznościami i szczegółami zdarzenia. Powinna być w nim tez data oraz godzina, o której nastąpił wypadek.

Więcej na stronie http://www.mtu24.pl/

Sprawca jest zobowiązany do udostępnienia swojego numer polisy i poinformować nas, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ma wykupione OC. Dopiero tak skonstruowane i podpisane oświadczenie może być skierowane do ubezpieczyciela. Po tym fakcie powinniśmy udać się do rzeczoznawcy z zakładu ubezpieczeń, który oceni, jak wielkie szkody zostały wyrządzone i wykona odpowiednią dokumentację. To na podstawie tej wyceny ubezpieczyciel będzie wyceniał koszt naprawy oraz naszą wysokość odszkodowania. Niestety procedura ta trwa zazwyczaj około trzydziestu dni.

Kiedy doszło do kradzieży samochodu, to jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia tego faktu w ciągu dwudziestu czterech godzin od chwili stwierdzenia zdarzenia. Podobną informację musimy też wysłać do ubezpieczyciela. Nieco więcej czasu mamy w przypadku ubezpieczenia z NNW. Tutaj o odszkodowanie wystąpić możemy pod koniec lub już po zakończeniu leczenia. Aby zostało ono uznane, musimy dostarczyć wszystkie dokumenty ze szpitala oraz faktury za leki. Zgłoszenia można dokonać osobiście lub telefonicznie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.